Aminokyseliny vs. Kolagen

Ať už se rozhodnete pro aminokyseliny nebo kolagen, vždy to bude správná volba, protože to naše tělo i pleť potřebuje a velmi to ocení :-) Víte, co jednotlivé pojmy znamenají a jaký je mezi nimi rozdíl? Pojďme si je trochu přiblížit...

AMINOKYSELINY

Jsou základní stavební složky všech bílkovin, peptidů, enzymů i mnoha hormonů. Až na pár výjimek jsou všechny bílkoviny v živých organismech sestaveny z pouhých 20 druhů aminokyselin. Aminokyseliny jsou rozpustné ve vodě a pro tělo výborně vstřebatelné. Jen 8 z nich si umí naše tělo syntetizovat („vyrobit“) samo, a proto je nutné aminokyseliny (potažmo proteiny) přijímat potravou, nebo tělu dodat formou doplňků (např. Jaluprodrink).

Jalupro%20drink Kolagen

KOLAGEN

Molekula kolagenu je složitá bílkovina, která se skládá ze 3 vzájemně propojených řetězců aminokyselin tvořících strukturu tzv. šroubovice. Díky této struktuře jsou naše tkáně tak pevné a odolné. Kolagen ovšem není rozpustný ve vodě a kvůli složité struktuře se hůře vstřebává. Momentálně máme popsaných 28 druhů kolagenů, ale v lidské kůži je nejvíce zastoupen kolagen I. typu, který nalezneme zejména v rybím (mořském) kolagenu (DIAMOND COLLAGEN). V ostatních (hovězích, drůbežích a vepřových) kolagenech je hlavně kolagen 2. typu, jenž slouží zejména pro výživu kloubů.

Aby byl rybí kolagen (pro výživu pleti) mnohem lépe vstřebatelný, musí být upraven na tzv. hydrolyzovaný kolagen (enzymy rozložené na menší molekuly – peptidy, ideálně na dva nebo tři peptidy, jako je to v doplňku stravy COLLAGEN + 11 nebo OPTIMAL® Collagen). Obvykle je součástí těchto hydrolyzovaných kolagenů i vitamín C, který jeho využitelnost zvyšuje a urychluje vstřebávání. Takto hydrolyzovaný kolagen je již rozpustný ve vodě a velmi dobře vstřebatelný.

Jako u každé bílkoviny v těle probíhá i u kolagenu cyklus jeho spotřeby a obnovy. U mladých lidí tato tzv. kolagenová výměna probíhá intenzivně, ale po třicítce tělo ztrácí schopnost vytvářet potřebné množství kolagenu zhruba o 50% a s příchodem menopauzy se tato produkce ještě výrazně sníží. Bohužel i když budeme jíst hodně masa a jiných bílkovin, tělo dokáže využít asi jen 1% na znovuvytvoření kolagenu. Pro posílení obnovy kolagenu po třicítce se proto doporučuje užívání potravinových doplňků (aminokyselin nebo kolagenů).

Takže jaký je v námi nabízených produktech rozdíl? Pojďme tedy konkrétně...

AMINOKYSELINY

Jaluprodrink je biologicky aktivní potravinový doplněk ve formě aminokyselin. Skládá se z aminokyselin v přesně definovaném poměru a pevnou stereometrií (pořadí a prostorové uspořádání molekul) určených pro tvorbu kolagenu zejména v kůži. Mají farmaceutickou úroveň čištění, která zabezpečuje maximální absorpci ve střevě. Tekutá forma je nejlépe vstřebatelná, ale vzhledem k tomu, že je čistý roztok zpravidla chuťově „nic moc“, ne každému může tekutá forma vyhovovat, a proto je tento doplněk Jalupro i v tabletách.

Díky jeho vysoké a rychlé vstřebatelnosti v tekuté formě vám stačí užívat jen 1 sáček Jaluprodrinku denně.

V případě tablet Jalupro, ve kterých je navíc vit. C pro rychlejší vstřebatelnost, je doporučená dávka 4 tablety denně ( odpovídá 1 sáčku Jaluprodrinku ). 

RYBÍ KOLAGEN:

DIAMOND COLLAGEN + HA by Brandeis Clinic - rybí kolagen ve formě tablet, obohacený o vitamín C pro rychlejší vstřebatelnost a kyselinu hyaluronovou. Jeho vstřebatelnost je sice nižší, než u ostatních produktů, nicméně cenově je velmi výhodný a dostupný naprosto pro každého. Jedná se o předchůdce produktu COLLAGEN +11.

Doporučená denní dávka minimálně 2 tablety. 

HYDROLYZOVANÝ RYBÍ KOLAGEN:

OPTIMAL® Collagen – tekutá forma hydrolyzovaného rybího kolagenu obohacená o kyselinu hyaluronovou, vitamín C, zinek a vitamín B9.

Doporučená denní dávka je 20 ml. 

COLLAGEN + 11 by ANNA BRANDEJS – hydrolyzovaný rybí kolagen obohacený o dalších 11 bioaktivních látek , které mají synergický účinek na zlepšení pleti (Extrakt z granátových jablek, Vitamin C, Extrakt z pšeničných semen (Ceramosidy), Kyselina hyaluronová, Vitamín D, Vitamín E, Zinek, Vitamín B5, Lykopen, Měď, Vitamín B7 (biotin)) ve formě tablet.

Jeho vstřebatelnost může být o něco nižší oproti Jaluprodrinku, ale tím jak je „nadupaný“ je unikátní.

Doporučená dávka je 5 tablet denně.

I přesto, že výše uvedené aminokyseliny nebo rybí kolageny jsou určené zejména pro pleť, organismus je chytrý systém a pokud má nedostatek kolagenu ve tkáních spojených s pokožkou v jiné části těla, nejdříve pošle potřebné stavební látky tam. Například pokud vám padají vlasy, nebo máte zvýšenou lámavost nehtů, nejdříve opraví tato místa a až pak budou aminokyseliny pracovat s kůži celého těla. Část z nich jde také do chrupavek a kloubů, pokud jsou poškozené. Proto je u všech produktů vždy doporučena kúra užívání minimálně 3 měsíce jedenkrát za rok, a jestli máte výše popsané problémy, lze kúru prodloužit ještě o 1 měsíc.