Co to jsou peptidy a jak se v nich vyznat

Asi každý z nás již slovo peptid nebo peptidy zaslechl buď kdysi dávno na škole v hodině chemie, nebo v posledních letech v rámci trendy článků o omlazení všeho druhu. Píšou o nich všude, ale kolik z nás si pamatuje, co to ty peptidy vlastně jsou? Peptidy jsou sloučeniny, které působí na naši pokožku velice blahodárným vlivem a byla by škoda si o nich neříct něco bližšího. Takže pokud se chcete dozvědět, jak se v peptidech orientovat.

Zkusme se vrátit do hodiny chemie na střední škole. Paní učitelka by nám určitě řekla, že peptid je chemická sloučenina organického původu, která vzniká spojením několika aminokyselin peptidovou vazbou. Ruku na srdce, asi z tohoto popisku nepochopíme prospěšnost peptidu pro pleť a ani se nedivíme, že hodiny chemie nepatřily pro mnoho lidí k těm oblíbeným. Ale zkusme trochu chemie vydržet, a jen si ji vysvětlit více lidštěji.

Peptidy si můžeme představit jako bílkoviny „rozsekané“ na menší kousky. Peptidy jsou tvořeny jednotlivými aminokyselinami, jejich krátkými či dlouhými řetězci. Pokud se aminokyseliny spojí v konkrétní formace, vytvoří specifické peptidy, jichž existují stovky typů. Když se pak tyto peptidy propojí do složitějších struktur, vznikají již bílkoviny. Ty nejvýznamnější peptidy určitě znáte, protože mezi ně patří například inzulin, oxytocin a endorfin.

Peptidy dělíme tedy podle obsažených aminokyselin na tři podkategorie:

  • oligopeptidy – obsahují méně než 10 aminokyselin
  • polypeptidy – obsahují více než 10 aminokyselin
  • bílkoviny - jsou polypeptidy o vysoké molekulové hmotnosti

Jak se ale vyznat v tom, jak silný peptid obsahuje daný přípravek? S naším přehledem a vysvětlením opravdu snadno. Již v samotném názvu peptidu máte totiž uvedeno o jak silný peptid dle počtu řetězců aminokyselin se jedná. Takže se stačí podívat do detailního složení krému nebo séra a hned zjistíte kolik peptidů a o jakém počtu aminokyselin obsahuje.

Přehled vybraných peptidů pro pochopení počtu vazeb jsme pro vás zpracovali níže:

  • Palmitoyl Tripeptide-1 (Pal-GHK) je peptid tvořený řetězcem tří aminokyselin
  • Palmitoyl Tetrapeptide-7 (Pal-GQPR) je peptid tvořený čtyřmi aminokyselinami
  • Palmitoyl Pentapeptide je peptid tvořený řetězcem pěti aminokyselin
  • Palmitoyl Oligopeptide je peptid tvořený více než pěti aminokyselinami (6, 7 a více)
  • sh-Oligopeptide-1 je tvořený více než deseti řetězci aminokyselin 

Pokud jste dočetli až sem, víte už, co jsou peptidy a jak se vyznat v detailním složení. A protože i my věříme v jejich prokázanou účinnost, najdete u nás širokou nabídku produktů, které je obsahují. Stačí se podívat do našich tipů.

Ve většině přípravků najdete kombinaci několika peptidů pro nejvyšší účinnost:

 

Power serum Hydropeptide

Sérum obsahuje nejmodernější peptidy, antioxidanty a růstové faktory. Rychle uzdravuje kůži, činí ji pevnější a dodává jí mladistvý vzhled.

Kód: RPS
Hydropetide Power Luxe

Tento velice bohatý aktivní regenerační krém účinně posiluje pokožku a dlouhodobě ji hydratuje.

Kód: RPLX
DERMAHEAL Hydro Balance Fluid 50g

Jedinečný hydratační přípravek, který je vhodný pro všechny typy pleti. Zabraňuje prvním známkám stárnutí, vyrovnává tón pleti a matný vzhled. Redukuje jemné vrásky a zklidňuje...

Kód: 206